Lennart Jirlow – en färgrik samling

Visning: 23–30 september, Geijersgatan 14, 41134 Göteborg
Auktion: avslut online 30 september

Se alla konstverk och lägg ditt bud

Detta är en temaauktion med närmare 50 verk av Lennart Jirlow – allt från litografier och teckningar till gouacher och oljemålningar, men auktionen omfattar även en handkolorerad tidningssida från Le Figaro. Till godbitarna hör den charmiga oljan ”Libraire” och en trevlig oljemålning med motiv av en fransk grönsakshandel.

Lennart Jirlow är en av våra mest uppskattade och efterfrågade svenska konstnärer. Efter utbildningen på Konstfack gav han sig ut på en konstbildningsresa, som tog honom till Frankrike, Holland och Florens, där han studerade han på Konstakademien under flera år. Efter den första större utställningen i Stockholm 1958 var Jirlow huvudsakligen verksam i Frankrike. Frankrike och inte minst Paris gjorde ett starkt avtryck på det konstnärliga skapandet. Idag är Jirlow som mest känd för sina färgstarka och naivistiska verk som ofta avbildar just parisiska restaurangmiljöer. De stimmiga och uppsluppna nöjesskildringarna får lätt betraktaren att känna glädje, men Jirlow själv menar att det finns oroselement i hans skapade, vilka ofta förbises.

LENNART JIRLOW. Olja på pannå, signerad och daterad Florens juli 1957.