Vi söker Klassiska Möbler & Konsthantverk

Inför kommande auktioner söker vi klassiska möbler och konsthantverk av hög kvalitet, med gediget hantverk, tydlig stilkaraktär och historisk förankring. Vi välkomnar föremål från 1600-, 1700- och 1800-talet – från rokoko och gustavianskt till empire och barock. Varje föremål bedöms individuellt utifrån äkthet, skick, stilhistorisk betydelse och marknadens efterfrågan.

Genom våra kvalitetsauktioner, både online och i sal, når dina föremål en bred och engagerad publik i Sverige och internationellt. Våra erfarna specialister erbjuder professionell granskning och personlig rådgivning för bästa möjliga auktionsresultat.

Välkommen att kontakta oss för kostnadsfri värdering och rådgivning inför försäljning på auktion.

Våra köpstarka kunder efterfrågar

Möbler och antikviteter

Vi märker en stor efterfrågan på baljfåtöljer, högklassiga brännförgyllda föremål, intarsiamöbler, förgyllda konsolbord, ljuskronor, föremål i porfyr, speglar och spegellampetter. Efterfrågade är också antika mattor och vävda tapeter.

Vi söker även föremål av följande mästare: Carl Henrik Brolin, Nils Dahlin, G. A. Ditzinger, Petter Ernst, Johann Jacob Eisenbletter, Gustaf Foltiern, Georg Haupt, Erik Holm, Jonas Hultsten, Gottlieb & Fredrich Iwersson, Niclas Korp, Carl Lindborg, Johan Lindgren, Christian Linning, Johan Christian Linning, Pehr Ljung, Anders Lundelius, Nils Meunier, Johan Neijber, Lorentz Nordin, Burchardt Precht, Fredric Ludvig Rung, Jacob Sjölin, Nils Petter Stenström, Ephraim Ståhl, Johan Åkerblad, Erik Öhrmark m.fl.

Silver

Silverföremål av hög kvalitet är nu mycket efterfrågade både av våra svenska och internationella samlare och vi söker nu ljusstakar, dryckeskannor, bägare, tekannor, sockerskrin, brickor, skålar, fat och gulddosor.

Föremål av välkända silversmeder som: Johan Nützel, Pehr Zethelius, Mikael Nyberg, Henrik Wittkopf, Jonas Thomasson Ronander, Arvid Floberg, Isak Sauer, Adolf Zethelius, Gustaf Möllenborg, Gustaf Stafhell, Andreas Reutz, m.fl.

Porslin och konsthantverk

Vi noterar en extra hög efterfrågan på vaser, fat, serviser och skålar i porslin, samt föremål i brons.

Tidigare försäljningar

Vårt Nyhetsbrev