2023-05-16

Dag 1 från Moderna & Nutida – höga priser för design och konsthantverk

Första dagen av Moderna & Nutida inleddes starkt med flera höga noteringar för design och konsthantverk! Intresset för skandinavisk design fortsätter att öka, och såväl svenska och internationella kunder ser läge att bjuda hem det absolut bästa av konst och design hos oss. Under den första dagen klubbades möbler, silver, keramik, glas, belysning, mattor, klockor och smycken.

Bland auktiondagens favoriter återfanns Barbro Nilssons matta “Kryddnejlikan”, som lockade flera budgivare och landade på 280.000 SEK mot utrop 200.000–225.000 SEK. Detsamma gällde blomsterbordet av Alvar Aalto som klubbades för 175.000 SEK mot utrop 30.000–40.000 SEK. Genom Auctionets plattform når Stockholms Auktionsverk över 1 miljon besökare varje månad, vilket också syns i auktionsresultaten.

– Det är alltid kul och hedrande att förmedla sällsynta objekt som vi vet kommer skapa entusiasm bland såväl samlare som privatpersoner. Många gånger är detta god design som även bär på historia, där takarmaturen av Carl-Axel Acking och Bröderna Malmströms som skapades till världsutställningen 1939, kan lyftas som ett bra exempel. Vi levererar starka resultat på 1930-talsdesign där man hittar stående favoriter som Axel Einar Hjorth, Wiwen Nilsson och Johan Rohde. Sist men inte minst måste vi nämna Björn Trägårdhs fantastiska spegel för Firma Svenskt Tenn, som klubbades för hela 175.000 SEK, säger Ulrika Ruding, chefsintendent för konsthantverk.

Smyckesavdelningen stoltserade med en stor samling objekt av silversmeden Bernd Janusch, och under dagen sattes ett nytt rekord för formgivaren när klubbslaget för ett diadem landade på 200.000 SEK. Den ovanliga proveniensen och historien kring diademet, som enligt uppgift ska ha burits av kulturpersonligheterna och systrarna Rosa samt Katarina Taikon, bidrog till en unik auktion konstaterar smyckesspecialist Sandra Johansson.

Med Stockholms största och elegantaste visningslokaler och ett stort internationellt nätverk har Stockholms Auktionsverk återigen blivit den självklara platsen för att sälja det bästa av svensk och internationell konst och design. Med auktionshus i Stockholm, Malmö, Helsingborg och Göteborg förmedlar vi lokala skatter till en internationell publik.

Näst på tur i kalendariet är Fine art-auktionerna Klassiska & Asiatiska samt Böcker, kartor och handskrifter som klubbas 14–16 juni på Nybrogatan 32 i Stockholm. Auktionskatalogen publiceras online 31 maj och visningen pågår 8–13 juni.

Har du något du vill sälja? Kontakta våra specialister för värdering, rådgivning och inlämning!

Tillbaka till nyheter