2024-04-15

Besök Gunnar Cyréns uttrycksfulla värld

Temaauktionen Gunnar Cyrén – mer än glas avgörs online den 19 april. Från och med den 9 april hålls visning och utställning av Gunnar Cyréns verk hos Stockholms Auktionsverk Sickla. Auktionen består av 54 föremål. Pampiga graalvaser från Orrefors, ett förnämligt guldsmedsarbete i form av en guldring med briljantslipade diamanter, en altartavla i silver, stiliserade bronsdjur, en Nobelservisuppsättning och snapsdjävlarna som blivit självklara middagsgäster vid festligare dukningar. Kort sagt en hyllning till en av de mest betydelsefulla formgivarna i svensk formhistoria. Vars konstnärliga arv i dag förvaltas av de tre sönerna Mårten, Henrik och Gustav, som också avser att ta det vidare in i framtiden.

– Vi vill så klart att man ska känna till vår pappa och att hans arbete ska bli synligt för fler. Det var som en egen process vi inledde strax efter att han gick bort 2013, och vi insåg att den här generationens formgivare inte finns representerade på nätet och i förlängningen riskerar att glömmas bort. Vi kände alla tre att vi behövde göra något för att motverka det, sedan tog det sju år för oss att teckna ner historien om pappa. Men vi insåg också att så här kan vi ju hålla på i all oändlighet, bara för att vi bygger ett arkiv innebär det inte att folk kommer hitta dit. Vår pappa var en anspråkslös person, det fanns betydligt mer utåtvända kollegor i hans bransch som varit bättre på att lyfta fram sig själva men han gjorde aldrig det. Då får vi göra det istället, förklarar Mårten Cyrén.

I dag är Gunnar Cyrén mest känd för sina glasföremål, men det faktum att han även var han en av landets ledande silversmeder under 1980-talet är inte lika välkänt. Bland föremålen återfinns bland annat två unika silverföremål – en liten altartavla och en prototyp för C.G Hallbergs – som är lite särskilt spännande,

– Tekannan i silver är ett föremål från de tidiga åren i Gunnar Cyréns karriär, med proveniens från familjen. Det är troligtvis en prototyp för Hallbergs Guldsmeds AB, som den även är stämplad med, men kom aldrig ut i produktion. Den är väldigt söt och rar i sin form med handtag i renhorn, den enda i sitt slag, förklarar specialisten Emily Stammers som är ansvarig för auktionen.

– I arbetet med den här utställningen och auktionen märker vi att det finns ett stort intresse för Gunnar Cyrén, både som formgivare och person. Vi visste att det fanns ett stort intresse för djävulsglasen till exempel, särskilt de limiterade upplagorna. Men vi kan även se att nyproduktionen av Popglasen har bidragit till populariteten hos både Pop- och Nobel-serierna, det är kul att de kan bli ingångar till att allt fler får upp ögonen och upptäcker bredden i hans formgivning.

I samband med utställningen och visningen i Sickla kommer bröderna Cyrén även att föreläsa för inredningsstudenter på designgymnasiet, för att förmedla Gunnar Cyréns tankesätt och metod till en ny generation. Ett tillfälle som man hoppas ska inspirera till vidare arbete i branschen, särskilt eftersom två av de tre bröderna Cyrén själva är verksamma i branschen som arkitekter och formgivare. Att förvalta och utveckla formen är ett ständigt pågående arbete– oavsett om den uttrycks i metall, glas eller plast. Till vardags eller nobelbankett.

Tillbaka till nyheter