Auktionen är avslutad

Fine Art Auktion

Lilla Kvalitén
12 oktober

Katalog

Viktig information gällande ditt köp från Lilla Kvalitén 12 Oktober 2023:
Du kan hämta dina varor på Nybrogatan 32 till och med onsdag 18 oktober.
Öppettider: måndag till fredag 10:00 – 18:00.

Torsdagen 19 oktober flyttas alla kvarvarande inrop till Auctionet, Strömsätragränd 8, Skärholmen. Observera: ingen hämtning denna dag.
Föremål kan hämtas hos Auctionet från fredag 20 oktober. Öppettider: måndag – torsdag 08:00-17:00, fredag 07:00 – 15:00.
Observera! Från och med 20 oktober debiterar Auctionet en förvaringsavgift: 50 kr/föremål och dag.

TRANSPORT:
Transport av inropade objekt bokas via “Mina sidor” på auctionet.com. Vid eventuella frågor, kontakta transport@auctionet.com.

Vid upphämtning av ombud måste Stockholms Auktionsverk informeras i förväg via mejl. Ombudet behöver visa upp sin egen legitimation och vidimerad kopia av din legitimation.
Välkommen att mejla oss på fineart@auktionsverket.se om du har frågor eller vill mejla en vidimerad kopia av din legitimation.

Lilla Kvalitén är ett inarbetat och populärt koncept som drar en bred publik. Auktionen samlar en eklektisk blandning av föremål för alla smaker. Här blandas konst, konsthantverk och antikviteter med designföremål från våra ledande nordiska formgivare, tillsammans med den senaste samtidskonsten i en inspirerande inredning. Här finns möjligheten för alla att skapa ett unikt och personligt hem.

Med Stockholms största och mest eleganta visningslokaler, och ett stort internationellt nätverk, har Stockholms Auktionsverk återigen blivit den naturliga platsen för att sälja det bästa av svensk och internationell konst och design.

Under Lilla Kvaliténs visning i oktober lägger vi lite extra fokus på det dukade bordet och får inspiration av The Table Love som kommer att dekorera våra bord med vackra detaljer i visningen. Botanisera bland auktionens silver, kinesiska porslin, franska empireglas, svenska fajanser, engelska flitgods och klara glas av Cyrén. Det moderna möter det äldre och The Table Love blandar in sina underbara mönster genom sina egendesignade dukar, tabletter och servetter med vackra motiv vilket skapar en helheten som väcker ett absolut habegär.

Bland antika möbler och konsthantverk återfinns flera vackra sittmöbler från 1700-talet och 1800-talets början, exempelvis sengustavianska stolar med bambuimiterande dekor i Ephraim Ståhls art. Stolarna bär vittnesmål om fascinationen för Orienten och Kina, som tog sig tydliga uttryck i kinesiska rum och lusthus runtom i Sverige omkring år 1800. Utbudet av antikviteter präglas av glädjen att bruka och älska månghundraåriga föremål till vardag och fest. Vilken höstmorgon som helst får guldkant med en frukost serverad på en gullackerad plåtbricka från Karl XIV Johans tid och färskpressad juice i en glaskanna från S:t Petersburg.

Auktionens pièce de résistance inom moderna möbler är utan tvekan Pierre Cardins soffgrupp klädd i brun manschester, bestående av åtta moduler, tillverkad av Domani under 1970-talet. Helt klart en möbel som skapar en perfekt retrokänsla, av den legendariska formgivaren som avled 2020 i Paris. I övrigt spänner utbudet inom design från Bruno Mathssons folkhemsklassiker till vår tids Jonas Bohlin.

Katalog

När är det visning och auktion?

Visning

6–11 oktober på Nybrogatan 32, Stockholm.

Öppettider

Vardagar kl 10–18. Lör–Sön kl 11–16.

Slagauktion

12 oktober, start kl 10, Nybrogatan 32, Stockholm.

Så här går det till

Lägga bud online

Fram till auktionsstart kan du lägga förhandsbud online. Notera att budgivningen fortsätter i sal i realtid efter att förhandsbudgivningen har avslutats. Se avsnittet  “Budgivning i salen” för att se hur du budar under en pågående auktion.

Budgivning i salen

Du kan delta i våra slagauktionen på följande sätt:

– Budgivning i salen på Nybrogatan 32, Stockholm
– Telefonbud – anmälan sker till fineart@auktionsverket.se

Sverige: 08-453 67 50
Finland: 09-354 26 700

Betalning

Slagauktion Sverige:
När du vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision.

Onlineauktion Sverige:
Vid köp tillkommer för varje auktionspost en inropsavgift samt en slagavgift.

Finska Fine Art onlineauktioner:
När du har vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision.

För att beställa transport av ditt inköpta föremål besök auctionet.com.

Finland: