Auktionen är avslutad

Fine Art Auktion

Böcker, kartor & handskrifter
8 december

Katalog

Välkommen att botanisera bland ca 230 nummer spännande böcker, kartor, handskrifter och fotografier! Här erbjuds allt ifrån handskrivna blad från 1100-talet till en konsertaffisch för ‘The Jimi Hendrix Experience’, 1967.

En av auktionens höjdpunkter är en mycket sällsynt miniatyrglob av kartografen Anders  Åkerman, bl.a. känd för att ha gjort den första globen i Sverige. Globen, som tillverkades i Uppsala 1762,  är 11 cm och kallas även för Åkermans dubbelglob med både jordglob och himmelsglob. Av holländaren Willem Blaeu finns hans fint graverade och handkolorerade världskarta tillsammans med de fyra kontinenterna, gjorda i Amsterdam ca 1640.

Ännu en gång kan vi ta del av Ifvarssons fina bibliotek i form av många ovanliga och även ovanligt fina upplagor av Kellgren, Lenngren, Lucidor, Nordenflycht och andra vittra storheter. Ligger intresset inte åt 1700-talet, så finns bl.a. ett dedicerat exemplar av expressionisten George Grosz “Ecce Homo” tryckt i Berlin 1923 och en ovanlig katalog från en tidig Edvard Munch-utställning i Stockholm från 1894.

För 200 år sedan dog Napoleon I på ön St. Helena i Atlanten. Då passar det kanske extra bra att visa lite elak engelsk satir rörande just kejsar Napoleon, många från tidigt 1800-tal och gjorda av välkända konstnärer som Cruikshank och Woodward m.fl.

Flera intressanta verk kommer ur Carl-Bertel Nathhorsts bibliotek, bl.a. Johan Fredrik Martins praktverk ‘Svenska vuer’, här komplett med 48 akvatintagraverade etsningar och ett sällsynt franskt arbete med vackra planscher av Freudeberg och Moreau Le Jeune. Ur denna samling härrör även Certamen equestre, Karl XI:s sk. karusell, med graverade planscher över festligheterna vid Karl XI:s påkostade kröning gjorda efter Ehrenstrahls teckningar. Ur den välkände Linnésamlaren Birger Strandells bibliotek kommer, förutom flera verk av just Carl von Linné, även en svit ur Kungliga Vetenskaps akademiens handlingar och den sällsynta Flora Groenlandica (1883) med fina botaniska planscher. Ett annat viktigt verk om Linné är Thornton, “A New Illustration of the Sexual System of Carolus von Linnaeus”, tryckt i London 1807, med flera Linnéporträtt, bl.a. den välkända “Linnaeus in his Lapland dress” i mezzotint.

Flera fina handskrifter och brev erbjuds också, bl.a. Jean Sibelius om sin 3:e symfoni, Hugo Alfvén till konsertmästare Orion Östman, Selma Lagerlöf till kusinen Alma och en intressant gästbok från Kungliga Operan med bl.a. Jussi Björlings autograf. Auktionen avslutas med flera fina kartor och atlaser, bl.a. flera sjökort av van Keulen, Seutters klassiska Stockholmskarta, en ovanlig samling Lantmäterikartor som här är komplett, samt Hermelins imponerande atlas över Sverige i fint skick.

Visning: 1 – 7 december på Nybrogatan 32, Stockholm
Öppet: Vardagar kl 11-18. Lördag – söndag kl 11-17
Auktion: Slagauktion 8 december start kl 15

Observera att du behöver skapa ett konto på Auctionet för att kunna lägga bud på auktionen. Detta behöver du göra även om du redan är kund på Stockholms Auktionsverk. Skapa ett konto och bli medlem gratis här »

Katalog

När är det visning och auktion?

Visning

1 - 7 december på Nybrogatan 32, Stockholm

Öppettider

Vardagar kl 11-18. Lördag - söndag kl 11-17

Auktion

Slagauktion 8 december start kl 15

Så här går det till

Lägga bud online

Fram till auktionsstart kan du lägga förhandsbud online. Notera att budgivningen fortsätter i sal i realtid efter att förhandsbudgivningen har avslutats. Se avsnittet  ”Budgivning i salen” för att se hur du budar under en pågående auktion.

Budgivning i salen

Du kan delta i slagauktionen på följande sätt:

– Budgivning i salen på Nybrogatan 32, Stockholm
– Telefonbud – anmälan sker till fineart@auktionsverket.se

Sverige: 08-453 67 50
Finland: 09-354 26 700

Betalning

Slagauktion Sverige:
När du vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision (25% inklusive moms och slagavgift på det klubbade beloppet).

Onlineauktion Sverige:
Vid köp tillkommer för varje auktionspost en inropsavgift om 22,5% inkl. moms på det klubbade beloppet samt en slagavgift om 80 kronor inkl. moms.

Finska Fine Art onlineauktioner:
När du har vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision (22,5% inklusive moms på det klubbade beloppet, samt en inropsavgift på 8€).

För att beställa transport av ditt inköpta föremål besök auctionet.com.

Finland:

För mer information vänligen kontakta våra specialister

Katharina Fahlstedt

Chefsintendent - Böcker, kartor & handskrifter

Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.com

Magasin 5, Stockholm

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.com

Magasin 5, Stockholm

Värdera ditt objekt online