Konsolbord med porfyrskiva
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000 SEK
KONSOLBORD, gustavianskt, möjligen Åbo, träskuren dekor, bemålat och förgyllt, skiva av Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk med ristat mått på undersidan 37 20, sargen med ornamentik och pärlstav, hörnfleuroner, benen med bladhölstrade överkragningar, avsmalnande kannelerade ben, fotkryss med urna och flammande facklor, höjd 79, 96 x 52 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre dekorskador, något omarbetat, skivan ej ursprungligen tillhörande
656936
2019-09-15