Speglar 1 par Louis XVI Danmark

Klubbat för:

60 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

SPEGLAR, 1 par, Louis XVI, Danmark, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönet med bandrosett, blomstergirlang och korslagda palmblad, medaljonger med profilporträtt i renässansstil, ramen med astragal- och pärlstav, nedre sarg med blomstergirlanger, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, 205 x 78 cm
Sannolikt efter teckning av N.H. Jardin eller C. F. Harsdorff.
PROVENIENS: Flensborg samlingen, Kay Uwe Jensen, Flensborg

Kompletteringar och lagningar

254332

2014-09-01