Bremerband Sveriges periodiska litteratur 2 vol.

Klubbat för:

6500 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

BREMERBAND. (2). LUNDSTEDT, BERNHARD. Sveriges periodiska litteratur. Bibliografi. I-III. Stockholm Aktiebolaget H. Klemmimgs Antiqvariat) 1895-1902.

8:o (ca 230x150 mm.). Medbundna omslag (bakre saknas till del I, mindre marg.lagningar).
Senare bruna halvmarokängband, akvarellerade pärmpapper, handstickade kapitäl, rygg m. mosaik och guldinläggningar, helt övre guldsnitt. (Kerstin o. Wolfgang Bremer). Skinnskodd fodrad pappbandkassett. 2 vol. i kassett.

Standardreferensverket rörande den svenska tidnings- och tidskriftslitteraturen.

6042

2020-12-10