Torun Bülow-Hübe , Örhängen silver

Klubbat för:

8000 SEK

8 000-10 000 SEK

TORUN BÜLOW-HÜBE, örhängen, 1 par, silver, 1950-tal, blå glasdroppar, ostämplade, skruvsystem, höjd 4,4 cm, glasdroppar med enstaka nagg, skruvsystem senare
Enligt uppgift är örhängena en gåva av Torun Bülow-Hübe till Bent Jörgen Jörgensen under familjens vistelse i Växjö under 1950-talet.

PROVENIENS
Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen (BJJ). Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen som chefsarkitekt i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim

296

2017-11-09