Max Ernst, Figures Ambigues

Max Ernst, Figures Ambigues
Max Ernst, Figures Ambigues
Max Ernst, Figures Ambigues
Max Ernst, Figures Ambigues
Max Ernst, Figures Ambigues
Max Ernst, Figures Ambigues

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

MAX ERNST
Tyskland 1891-1976
Ohne Titel
Etsning och akvatint på Vélin d'Arches, 1950, kolorerad med krita i sju färger, signerad och numrerad Max Ernst 77/100. I. 12,5 x 17,5 cm S. 47,5 x 32 cm. Tryckt 1973 av Georges Visat, Paris.
Colour etching, aquatint on Vélin d'Arches,1950, chalk coloration. Signed and numbered, Georges Visat, Paris 1973.
.
PROVENIENS: Galerie Börjeson, Malmö
LITTERATUR: Spies/Leppien 41, Brusberg/Völker 178

570

2017-11-10