Josef Frank, "Nilpallen", Svenskt Tenn

Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,
Josef Frank,

Klubbat för:

9500 SEK

12 000-15 000 SEK

JOSEF FRANK, "Nilpallen", Svenskt Tenn, 1950-tal, modellnummer 1003, mahogny, tre ben, höjd 38 cm, slitage

HISTORIK
Pallen ritade Josef Frank för Haus und Garten. Hos Svenskt Tenn togs den upp i produktion igen 1941 i samband med en Egypten-utställning. Den kallades då för "Nilpallen".

1

2017-11-09