Isaac Grünewald, Nunneklostret

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Nunneklostret
Signerad Grünewald. Olja på duk, 46 x 55 cm.
Utförd 1924

UTSTÄLLD
Isaac Grünewald Minnesutställning 1947-49, Riksförbundet för bildande konst, vandringsutställning nr 50, katalognr 8
Det sjungande trädet, Liljevalchs konsthall, 1989-09-08 - 11-05, katalognr 124
Det sjungande trädet, Norrköping museum, 1989-11-19 - 1990-01-28
Det sjungande trädet, Borås Konstmuseum, 1990-02-11 - 04-08

482

2017-11-10