Hans Hansen, Collier sterlingsilver

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

HANS HANSEN, collier, sterlingsilver, Denmark 1943, doserade hjärtformationer, längd 42 cm, vikt 101,3 g, ett hjärtas baksida där stämplarna sitter med tydliga lödmärken

PROVENIENS
Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen (BJJ). Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen som chefsarkitekt i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim

294

2017-11-09