Adolf Swanson, sannolikt, fåtölj, jugend

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

ADOLF SWANSON, sannolikt, fåtölj, Sverige 1910-tal, furu, skuren dekor av växtornamentik, stoppad sits och rygg, höjd 78 cm, omklädd, smärre slitage

HISTORIK
Adolf Swanson var i USA vid sekelskiftet och bytte där namn från Svensson till Swanson. Vi återkomsten till Sverige hjälpte han Gustaf Fjaestad med tillverkningen av möblerna till Ernest Thiel i Stockholm. Han hade senare en egen verkstad i Arvika.

49

2017-05-10