Trädgårdsstaty, Venus Pudica

Trädgårdsstaty, Venus Pudica
Trädgårdsstaty, Venus Pudica
Trädgårdsstaty, Venus Pudica
Trädgårdsstaty, Venus Pudica
Trädgårdsstaty, Venus Pudica
Trädgårdsstaty, Venus Pudica
Trädgårdsstaty, Venus Pudica
Trädgårdsstaty, Venus Pudica

Klubbat för:

Osåld

50 000-60 000 SEK

TRÄDGÅRDSSTATY, 1800-talets tredje kvartal, möjligen firma Durenne, Frankrike, Venus Pudica efter Antiken, bemålat gjutjärn, höjd 111 cm, färgbortfall

PROVENIENS:
Inköpt på 1960-talet hos Bertil Ljunggrens Antikhandel, Stockholm, enligt uppgift skulle skulpturen härröra från något av upplandsbruken

1173

2020-12-09