Tallrikar, 1700-tal, Kejserliga Porslinsfabriken

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

TALLRIKAR ur VARDAGSSERVISEN, 12 stycken, Katarina II:s period (1762-1796), Kejserliga Porslinsfabriken i S:t Petersburg, märkta EII i underglasyrblått, vitglaserat porslin med polykrom blomsterdekor, konturerade kanter, diameter 24-25 cm, ställvis slitage, enstaka nagg, en med smärre kantlagning

1205

2020-12-09