István Csók, Två unga kvinnor i trädgård

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

300 000-350 000 SEK

ISTVÁN CSÓK
Ungern, Sáregres 1865-1961 Budapest
Två unga kvinnor i blomstrande vårträdgård
Signerad CSÓK. I. M 97. Olja på duk, 65 x 80,5 cm

PROVENIENS
Familjen Géza Herzog, Vágújhely vid Bratislava, Slovakien
Kajlich Collection, Sverige

István Csók var en ungersk impressionistmålare. Han började sina konstnärliga studier i Budapest 1882 med Bertalan Székely och Károly Lotz. Sedan åker han till Paris och bodde och ställde ut där delar av sitt liv. Han blir medlem av salongen för franska konstnärer och erhöll en 3: e klassmedalj 1891. Han fick en guldmedalj vid Världsutställningen i Paris 1901. Han blev mest känd i Ungern för sina nakenbilder, porträtt och landskap av Balatonsjön. Csók hade många internationella utställningar i städer som Rom, San Francisco, Pittsburgh och London. Han vann Ungerns främsta litterära utmärkelse Kossuth-priset två gånger.

Pöstyén, dagens Piestany/Pistyan, är en stad och kurort i västra Slovakien, som är belägen ca 80 km nordost om huvudstaden Bratislava.
Pöstyén var historiskt en betydande kurort och dess svavelhaltiga källa med en vattentemperatur på 67 °C var omtalad redan på 1500-talet, kurorten besöktes ännu i början av 1930-talet årligen av tusentals gäster.
Vid denna historiska kurort samlades även flera konstnärer och här kunde de vara verksamma nära de prominenta gästerna som besökte kurorten. Här anordnades konstsalonger där Géza Herzog och hans hustru var värdpar.

1629

2020-12-09