Grand Tour souvernir, Zeus av Artemision

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

35 000-40 000 SEK

ZEUS AV ARTEMISION, Italien 1900-tal, Grand Tour souvernir, efter Antiken, mörkpatinerad brons, gjutarmärkt Fuse Marinelli - Firenze, monterad på sockel av svart sten, höjd 50 cm, obetydliga nagg

Förlagan (ofta kallad guden från havet) är en antik grekiska skulptur som återfanns i havet 1926, utanför Artemision, på den grekiska ön Euboias nordvästkust. Enligt de flesta forskare representerar skulpturen Zeus, åskguden och gudarnas kung, även om det också har föreslagits att det skulle kunna representera Poseidon. Statyn är över naturlig storlek och har antingen hållit i en åskvigg eller en treudd. Statyn ingår i samlingarna vid Nationalmuseet för arkeologi i Aten.

1211

2020-12-09