Frits Thaulow, Christiania Fjord

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

200 000-250 000 SEK

FRITS THAULOW
Norge 1847-1906
Christiania Fjord
Signerad Frits Thaulow. Olja på duk, 60 x 80 cm.

PROVENIENS
Blomqvist's Kunsthandel, Oslo, No 2088

Den norske konstnären Frits Thaulows konstnärsplaner motarbetades av fadern och det var inte förrän han tagit sin apotekarexamen som han kunde börja studera vid Det Kongelige Danske Kunstakademi i Köpenhamn 1870. Han lämnade akademien 1873 och kom så småningom till Paris, där han bland annat tog intryck av den svenske friluftsmålaren Carl Skånberg. Han påverkades även av akademiska realister som Jean Bastien-Lepage och av vattenmålaren Charles Daubigny.

1879 återvände Thaulow till hemstaden Oslo, där hans blandning av realism och impressionism blev mycket uppskattad. Under 1880-talet ägnade han sig sedan åt friluftsmåleri i Norge, bland annat en kort tid i den friluftsakademi som han själv skapade i Modum för att måla vinterlandskap.

Under somrarna företog Thaulow en rad utflykter med båt längs Oslofjorden och målade idylliska kustlandskap badande i sol. På ett mästerligt sätt har konstnären i den aktuella målningen skildrat klipporna och den blommande vegetationen vid vattnet i både sol och skugga. De solbelysta delarna i berghällen skiftar i skimrande rödlätta toner och man kan verkligen känna de varma, av solen uppvärmda, stenblocken.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1615

2020-12-09