Franz Korwan, Strand auf Sylt

Franz Korwan, Strand auf Sylt
Franz Korwan, Strand auf Sylt
Franz Korwan, Strand auf Sylt
Franz Korwan, Strand auf Sylt
Franz Korwan, Strand auf Sylt
Franz Korwan, Strand auf Sylt
Franz Korwan, Strand auf Sylt
Franz Korwan, Strand auf Sylt
Franz Korwan, Strand auf Sylt
Franz Korwan, Strand auf Sylt
Franz Korwan, Strand auf Sylt
Franz Korwan, Strand auf Sylt

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

FRANZ KORWAN
Tyskland 1865-1942 Frankrike
Strand auf Sylt
Signerad F Korwan. Olja på pannå, 34 x 50 cm.

Franz Korwan, född Sally Katzenstein, var en tysk-judisk landskapsmålare och kommunalpolitiker på ön Sylt. Han var förknippad med Düsseldorfer Malerschule. Sally är den välkända formen av Salomon. Hans namnbyte erkändes lagligt 1924.

Den nordfrisiska ön Sylt i Nordsjön tillhör Schleswig-Holstein och dess norra udde är Tysklands nordligaste punkt.

1618

2020-12-09