Byst, 1700-talets andra hälft

Byst, 1700-talets andra hälft
Byst, 1700-talets andra hälft
Byst, 1700-talets andra hälft
Byst, 1700-talets andra hälft
Byst, 1700-talets andra hälft
Byst, 1700-talets andra hälft
Byst, 1700-talets andra hälft
Byst, 1700-talets andra hälft
Byst, 1700-talets andra hälft
Byst, 1700-talets andra hälft
Byst, 1700-talets andra hälft
Byst, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

10 000-12 000 SEK

BYST, Frankrike 1700-talets slut, föreställande statsmannen greve Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau (1749-1791), brännförgylld och mörkpatinerad brons, postament av carraramarmor och bleu turquin, höjd 27,5 cm, smärre slitage

Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau, född 9 mars 1749, död 2 april 1791, greve, fransk revolutionspolitiker och upplysningsfilosof, ordförande i jakobinklubben 1790, nationalförsamlingens talman. Under den franska revolutionen räknades han till den moderata falangen. Han förespråkade en konstitutionell monarki byggd på modell från Storbritannien. Han anses av många som den franska revolutionens största statsman.

1167

2020-12-09