Aurél Bernáth, Plein Air-målare

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

AURÉL BERNATH
Ungern, Marcali 1895-1982 Budapest
Plein Air-målare
Signerad Bernath. Pastell på papper, 50 x 70 cm
Utförd 1926-27

PROVENIENS
Familjen Géza Herzog, Vágújhely vid Bratislava, Slovakien
Kajlich Collection, Sverige

LITTERATUR
Júlia Szabó: The review of a spa-island, nr 12
Art Today - Hungary, augusti 2002, avbildad sidan 37

Aurél Bernáth var en ungersk målare och konstteoretiker. Han studerade vid Nagybánya hos István Réti och János Thorma. Bernath kämpade som soldat under första världskriget och flyttade till Wien 1921. Bernaths måleri påverkades starkt av den tyska expressionismens angrepp. Han blev inbjuden till Berlin av Herwarth Walden där hans verk ställdes ut på det nu nedlagda Sturm Gallery mellan 1922 och 1924. Två år senare återvände han till Ungern och gick med i KUT (Képzomuvészek Új Társasága, New Society of Artists) och blev en av de ledande figurerna i Gresham Circle of Artists under 1930-talet. Han undervisade vid den ungerska konstakademin från 1945 till 1974. Från 1948 till 1949 arbetade han som redaktör för tidskriften Hungarian Art. Efter 1947 publicerades många av Bernaths skrifter om konstteori, vilka blev mycket populära.

Pöstyén, dagens Piestany/Pistyan, är en stad och kurort i västra Slovakien, som är belägen ca 80 km nordost om huvudstaden Bratislava.
Pöstyén var historiskt en betydande kurort och dess svavelhaltiga källa med en vattentemperatur på 67 °C var omtalad redan på 1500-talet, kurorten besöktes ännu i början av 1930-talet årligen av tusentals gäster.
Vid denna historiska kurort samlades även flera konstnärer och här kunde de vara verksamma nära de prominenta gästerna som besökte kurorten. Här anordnades konstsalonger där Géza Herzog och hans hustru var värdpar.

1628

2020-12-09