Félix Vallotton, Jeune mère

Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère
Félix Vallotton, Jeune mère

Klubbat för:

220000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

FÉLIX VALLOTTON
Schweiz/Frankrike 1865-1925
Jeune mère
Monogramsignerad FV. Numrerad (5). Mörkpatinerad brons, höjd 26,5 cm.
Gjutarstämpel: Cire Perdue A. A. Hébrard
Modellerad 1904

PROVENIENS
Theodor Hedberg (1889-1966) med maka Ingeborg, née Belfrage (1891-1966), Köpmanholmen herrgård, Örnsköldsvik
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare

LITTERATUR
Marina Ducrey, Katia Poletti: Catalogue raisonné: l´oeuvre peint III, Fondation Félix Vallotton 2005, omnämnd på sidan 881 (tillägg och kompetteringar i texten kommer att ske i catalogue raisonné)

Skulpturen omnämnd i Félix Vallottons "Livre de raison. Liste de mes oeuvres, peintures et gravures, faite dans l´ordre chronologique, à partir de 1885" under år 1904

Vi tackar Conservatrice honoraire Marina Ducrey på Fondation Félix Vallotton i Lausanne för hjälp med identifiering och katalogisering av denna skulptur.

"Jeune mère" är utförd av Félix Vallotton. Skulpturen är en sensationell upptäckt då Fondation Vallotton i Lausanne hade tappat alla spår av den.

Den schweizisk/franske konstnären och författaren Félix Vallotton föddes 1865 i Lausanne som son till en apotekare och chokladfabrikant. Han var ansluten till Nabisgruppen under 1890-talet och hade även en stor produktion av träsnitt och affischer. Hans banbrytande träsnitt gav honom internationell uppmärksamhet. I januari 1903 presenterade han målningar på utställningen Wiener Sezession och senare på våren hade han en kritikerrosad separatutställning på Galerie Bernheim-Jeune i Paris. Franska staten förvärvade samma år en av hans målningar till Musée de Luxembourg, Paris ledande museum för modern konst. Konstnären skapade sina första och enda skulpturer 1904. Han utförde då sex små statyetter, vilka några ställdes ut på Salon jubilaire de la Libre Esthétique i Bryssel 1908.

Den aktuella gjutningen var säkerligen en beställning av Vallottons styvson Jacques Rodrigues-Henriques (vilket etiketten på undersidan visar). Hur denna skulptur har kommit till Sverige och hur den hamnat i familjen Hedbergs ägo är en stor gåta.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

358

2020-06-10