David Klöcker Ehrenstrahl, Sigismund

Klubbat för:

110000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL
1629-1698, hans ateljé
Porträtt av kung Sigismund av Sverige - kung Zygmunt III Waza av Polen-Litauen (1566-1632), iklädd harnesk, guldbroderad mörkblå mantel över den "romerska" dräkten, hållandes en kommandostav, i bakgrunden antikiserande bebyggelse - sittande knästycke, olja på duk, 147x126 cm.
Biby Fideikommiss, inventarienummer 6

Registrerad i Svenska Porträttarkivet, Sig:24, sidan 111 i indexverket

PROVENIENS
Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2014, katalognr 1195

LITTERATUR
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Södermanland, Stockholm 1908, avbildad i interiör sidan 169

336

2020-06-10