Stolar, sengustavianska, Melchior Lundberg d.ä.

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

75 000-100 000 SEK

MELCHIOR LUNDBERG d.ä. (stolmakare i Stockholm 1774-1812/16) och hans krets, åtta stycken stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, varav sju signerade MLB, träskuren dekor, trapetsformad rygg, sarger med bladsnitt, svängd frontsarg, hörnfleuronger, överkragade kannelerade ben, fragmentarisk framtagen originalfärg i pärlgrått, sitthöjd 45-46 cm, lagningar, ställvis kompletterade fotavslut, retuscher, två med individuella variationer

49

2018-12-05