Stolar, sengustavianska, av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), sju stycken stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor, konturerat rygglän med genombruten ryggbricka, hörnfleuronger, kannelerade ben, H-kryss, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 43 cm, slitage, enstaka lagningar, en stol med påbörjad skrapning
PROVENIENS:
Enligt uppgift Gripsholms slott
Slottsintendent Erik Gustaf Sturnegk (1772-1855), ståthållare på Gripsholms slott 1803-1832

82

2018-12-05