Spegel, karolinsk barock

Spegel, karolinsk barock
Spegel, karolinsk barock
Spegel, karolinsk barock
Spegel, karolinsk barock
Spegel, karolinsk barock
Spegel, karolinsk barock
Spegel, karolinsk barock
Spegel, karolinsk barock

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

SPEGEL, sannolikt stockholmsarbete i karolinsk barock, Burchardt Prechts art, helskulpterad dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålad, genombrutet krön med akantus, bladgirlanger och volutornamentik, ramen med akantus, kvicksilverfolierat glas, 139,5 x 78 cm, lagningar, retuscher, ramen förstärkt

LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Nordiska Museets Möbler från Herrmanshem, del I, Stockholm 1931, sidan 192, jämför speglar i Nordiska Museets samlingar
Lars Sjöberg och Erik Cornelius: Barockens möbler på Läckö slott, Stockholm 2000, sidan 57ff, jämför speglar i Nationalmuseums samlingar utförda av Prechts verkstad

37

2018-12-05