Niclas Lafrensen dä, Adolf Fredrik o Lovisa Ulrika

Klubbat för:

Osåld

50 000-60 000 SEK

NICLAS LAFRENSEN D.Ä.
1698-1756
Porträtt av Adolf Fredrik (1710-1771), kung av Sverige, i kröningsdräkt, bärandes hermelinbrämad mantel i purpur, med riksregalierna vilande på hyende, och Lovisa Ulrika av Preussen (1720-1782), drottning av Sverige, klädd i kröningsdräkt av silvertyg med gyllene riksvapenkronor och silverne nordstjärnor, bärandes hermelinbrämad mantel i purpur, med drottningkronan tillverkad kröningsåret 1751 vilande på hyende, i palatsinteriör - 1 par, helfigursporträtt. (2)
Gouache, vardera 22 x 15,5 cm
Ramarna i rokoko, förgyllda, dekor i papier maché

PROVENIENS
Fritzes Kungliga Hovbokhandel, Stockholm

316

2018-12-05