Nattkista, karolinsk barock, Simon Baumans art

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

NATTKISTA, högklassigt arbete i karolinsk barock, Simon Baumans art, stomme av furu fanerad med valnöt, locket med inläggningar som skapar effekt av djupverkan, sidorna med fält, valnötsskodda kanter, nyckelskylt av brännförgylld mässingsplåt, ställ med låda i fronten, svärtade spiralvridna ben och klotfötter, fotkryss,
undersidan med fragmentariska lacksigill, baksidan etikettmärkt N:o 2, kräftlås, nyckel medföljer, höjd 93, 75 x 50 cm, smärre skador, stället kompletterat

PROVENIENS:
Enligt familjetraditionen gåva från drottning Kristina (1626-1689) till grevinnan Ebba Brahe (1596-1674) gift med Jakob De la Gardie (1583-1652) därefter i arv inom familjen De la Gardie, Läckö slott
Grevinnan Amelia Carolina De la Gardie (1821-1883) gift med adelsmannen Arvid Posse (1820-1901) i hans första gifte
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

123

2018-12-05