Jan Victors, Kor i båt

Jan Victors, Kor i båt
Jan Victors, Kor i båt
Jan Victors, Kor i båt
Jan Victors, Kor i båt
Jan Victors, Kor i båt
Jan Victors, Kor i båt
Jan Victors, Kor i båt
Jan Victors, Kor i båt
Jan Victors, Kor i båt
Jan Victors, Kor i båt

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

150 000-175 000 SEK

JAN VICTORS
Amsterdam 1620 - c.1676 Ostindien
Kor i båt
Signerad J Victor. Olja på duk, 92 x 113 cm

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

En bild med samma ämne, daterad 1650 presenterades av Johs. Hage 1902 (inv. N°1727) och har tidigare tillhört Usselino Tollens, Amsterdam, 1866 och de Boom, 1878. Bilden är känd från ett gammalt svartvit fotografi.

Jan Victors föddes i Amsterdam 1620. Han blev elev till Rembrandt, målade historiska ämnen och porträtt och blev sedan mer influerad av Govaert Flinck och Ferdinand Bol. Han är mest beundrad för sina genremålningar med vardagsscener från gatulivet med krämare, säljare av frukt och fjäderfä, kvacksalvare, slaktare och hantverkare.

376

2018-12-05