Herman Saftleven, hans krets, Ett par flodlandskap

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

HERMAN SAFTLEVEN
hans krets, omkring 1700
Ett par flodlandskap med figurer
Den ena signerad med monogram DL. Olja på pannå, vardera 15,5 x 26 cm
På baksidan äldre samlingsetiketter från 1700-talet, nr 39 och nr 40.
1700-talsramar
Circle of. One of the pair signed with monogram DL. Oil on panel.
(2)

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Inköpta på auktion troligen i Sverige 1952 av affärsmannen Russell Bodé (1920-2017),
vidare i arv till nuvarande ägare.

360

2018-12-05