Carl Fredrik von Breda, Porträtt

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

CARL FREDRIK VON BREDA
1759-1818
Porträtt av Juliana Charlotta Silfverstolpe, née Le Febure, klädd i vit empireklänning med gyllengult skärp, röd sjal, håruppsättning med bandå fastsatt med en oval kamé - midjebild
Signerad och daterad C. F. v. Breda pinx 1806. Olja på duk, 73 x 63 cm

Registrerad i Svenska Porträttarkivet (SPA) 1918:317

PROVENIENS
Juliana Charlotta Le Febure (1784-1846), gift med hovmarskalken Lars Gustaf Silfverstolpe
därefter i arv till dottern Julie Charlotte Silfverstolpe (1810-1875), gift med ryttmästare Georg von Heijne, Edeby säteri, Helgarö, Södermanland
därefter i arv till sonen kapten Georg von Heijne-Lillienberg (1837-1921), Lillienäs fideikommiss, Strängnäs, Södermanland
därefter i arv fram till nuvarande ägare

LITTERATUR
Emil Hultmark: Carl Fredrik von Breda - sein leben und sein schaffen, Centraltryckeriet, Stockholm 1915, katalognr 328, sidan 178
Sixten Strömbom: Index över svenska porträtt 1500-1850, band II, Nationalmuseum 1939, avbildad nr 590

315

2018-12-05