Axel Petersson, Döderhultarn, Bondpar

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

2 000-3 000 SEK

AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN
1868-1925
Bondpar
Signerad Döderhultarn. Blyerts på papper, 26,5 x 21 cm.

PROVENIENS
Gåva av skulptören till ´kärestan´ Esther
därefter i arv till hennes syster Elin Stenborg
därefter i arv inom familjen Stenborg fram till idag

Skulpturerna lämnade Sverige på 1960-talet med familjen Stenborg som installerade sig i Venezuela, där samlingen funnits fram till idag

2018-12-05