Armband platina diamanter safirer

Klubbat för:

Osåld

45 000-50 000 SEK

ARMBAND, platina, ostämplat, möjligen C. D. Peacock Jeweller Chicago, 1920-30-tal, 6 briljanter vardera ca 0,25 ct, kvalité ca TCr(I)/VS-SI, ej modern slipning, ca 144 åttkantslipade diamanter samt små syntetiska blå safirer med olika slipning, längd ca 19 cm, vikt 25 g

PROVENIENS
Ägarfamiljen från Chicago var nära vänner till juvelerarfamiljenfamiljen Peacock.

174

2018-12-05