Ampel, Karl Johan

Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan
Ampel, Karl Johan

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

AMPEL, Karl Johan, för ett ljus, skålen sannolikt tillverkad i Böhmen av matterat glas med kallmålad polykrom dekor av blomsterkorgar och växtornamentik, monteringar av delvis brännförgylld mässing, fästen i form av lejonmaskaroner, botten med akantusbeslag och pinjekotte, höjd 86, diameter 32 cm, skålen med mindre lagning vid ett fäste samt smärre spricka

45

2018-12-05