Olof Jernberg, Impressionistiskt landskap

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

OLOF JERNBERG
1855-1935
Impressionistiskt landskap
Signerad O Jernberg. Olja på duk, 65,5 x 76 cm.

PROVENIENS
Åmells konsthandel, Stockholm

"Utan tvivel tillhör Olof Jernberg de stora landskapsmålarna vid 1800-talets slut och 1900-talets ingång inom stämningsmåleriet." (Sixten Rönnow)

Under 1800-talets sista decennium och 1900-talets första år utför Olof Jernberg några av de främsta impressionistiska verk som en svensk konstnär har skapat. Inför den nu aktuella målningen kommer man onekligen att tänka på den store impressionisten Alfred Sisley. Att mannen bakom detta verk de facto är en relativt obekant svensk konstnär förvånar nog de flesta. Trots hans storhet som impressionist är Olof Jernberg mycket sparsamt representerad på svenska museer. Större delen av hans betydande produktion finner man i stället på tyska museer och i internationella samlingar.

Olof Jernberg föddes i Düsseldorf 1855, där fadern, konstnären August Jernberg, var en av de mest framträdande i stadens svenska konstnärskoloni. Efter att ha fått sin tidigaste undervisning av fadern studerade han vid konstakademien i Düsseldorf 1872-79. I Sverige deltog Olof Jernberg i ett flertal utställningar och redan 1876 uppmärksammades hans konstnärskap av August Strindberg i "Dagens Nyheter". Dock kom inte Olof Jernbergs karriär att i huvudsak utspela sig inom Sveriges gränser. Hans arena blev i stället internationell.

Åren 1880-82 vistades han i Paris, där han påverkades av bl a Corot och Daubigny. Åren 1890-1901 bodde Olof Jernberg på sin egen lantgård Angermund utanför Düsseldorf och det är under dessa år som han utför de stämningslandskap, alla saftiga, med bred pensel målade landskapsimpressioner, som utgör hans konstnärliga höjdpunkt. Under åren 1901-18 var han professor i landskapsmålning vid konstakademien i Königsberg. Därefter flyttade han till Berlin, där han var professor i landskapsmålning vid tyska konstakademien. Han besökte flera gånger Sverige, men lät slutligen nationalisera sig som tysk medborgare.

2084

2017-12-13