Bordspendyl, parisarbete i empire

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete i empire, polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, rektangulär sockel på fötter, fronten med emblem av växtornamentik, urhus i carraramarmor med akuntusornament i hörnen, urtavlan märkt à Paris, arabiska siffror, krönt av sittande kvinna med lagerkrans, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 49 cm, ställvis slitage, emaljnagg

PROVENIENS:
Enligt uppgift gåva från hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlotta av Holstein-Gottorp till greve överste Gustaf Erik Adam Taube (1796-1852) gift med friherrinnan Gustava Eleonora Ridderstolpe (1814-1888)
genom arv sonen greve Edvard Ludvig Taube (1836-1894) gift med Elvira Ekerot (1852-1933)
genom arv dottern grevinnan Alice Taube (1878-1969) gift med friherre Casten von Otter (1876-1938)
genom arv sonen friherre Erland von Otter (1903-1989)
därefter i arv till nuvarande ägare

Gustaf Erik Adam Taubes far, Christian August Vilhelm Louis (1767-1801) var kammarherre hos drottningen från 1787 och hans hustru Johanna Vilhelmina Louisa Henrietta Pollet (1779-1857) var statsfru hos drottning Fredrika Dorotea Vilhelmina 1807-1812.

1065

2017-12-12