Sked silver Sverige omkr. 1600

Klubbat för:

19000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

SKED, ostämplad, sannolikt södra Sverige 1500-talets slut, äggformat blad, vridet skaft avslutat i repknop och kronknopp, i bladet graverat band med inböjda spetsar, delvis förgylld, längd 11,5 cm, vikt 37 g

2008

2017-06-07