Prag skola, Darius ambassadörers död

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-60 000 SEK

PRAG SKOLA
omkring 1620
Darius ambassadörers död
Olja på kopparplåt, 31 x 36,5 cm.

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Gösta och Märta Rashammar samling

Darius ambassadörers död
Inför sitt förestående fälttåg för att underkuva de lydriker han inte kunde lita på lät persernas konung Darius (522-486 f.Kr) ingravera dessas namn på tvenne pelare, den ena med assyriska bokstäver och den andra med grekiska bokstäver. Då han kom till Makedonien skickade han sju militära ambassadörer till konung Amyntas. Denne låtsades underkasta sig och ställde till ett gästabud till deras ära. Eftersom de begärt att deras gemåler och döttrar skulle få närvara kom Amyntas son Alexander på en plan att låta unga skägglösa män beväpnade med dolkar delta och föreställa damer. Muséet Beaux-Arts de Rennes har en gravyr av François Chauveau med detta motiv.

Death of Darius ambassadors
Before his campaign to force the rebellious nations to submission the king of Persia Darius (522-486 BC) had their names engraved on two columns, one with Assyrian and the other with Greek characters. Arrived in Macedonia, he sent seven of his army marshals to be his ambassadors to the king Amyntas, who pretends to abide and honors them with a banquet. Since the marshals had requested the favor of bringing their wives and daughters to attend, Alexander, son of Amyntas, comes up with the plan to make beardless young men participate and be taken for ladies, although armed with daggers. The Museum Beaux-Arts de Rennes has an engraving from François Chauveau illustrating the event.

3118

2017-06-08