C.C. Gjörwell, Vue af S. Paulo utom Albano

Klubbat för:

4800 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

CARL CHRISTOFFER GJÖRWELL (1766-1837), Vue af S. Paulo utom Albano, verso med studier från Sepolcro d'Ascanio utanför Albano samt Lavigna, laverad pennteckning, 19 x 27 cm, oramad
Utförd 1795

LITTERATUR:
Ursula Sjöberg: Carl Christoffer Gjörwell 1766-1837, Stockholm 1994, sidan 66, avbildad

PROVENIENS:
Arkitekten Carl Christoffer Gjörwells samlingar (1766-1837)
genom arv dottern Eleonora Elisabeth Gjörwell (1806-1855)
genom arv hovrättsrådet Gustaf Fridolf Almqvist (1814-1886)
genom arv sonen Viktor Emanuel Almqvist (1860-1951)
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare

Arkitekten Carl Christoffer Gjörwells samling

Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att sälja en betydande samling med pennteckningar, ritningar och personliga anteckningsböcker av Carl Christoffer Gjörwell (1766-1837), som gått i arv inom familjen. Samlingen omfattar ett 20-tal poster, vilka säljs som enskilda blad och mindre kollektioner. Flera av teckningarna finns återgivna i Ursula Sjöbergs doktorsavhandling om Gjörwell, som gavs ut 1994.

Gjörwell studerade vid Målar- och bildhuggarakademien och anställdes 1788 under Louis Jean Desprez som byggnadselev vid det projekteringen av det nya stora slottet vid Haga. På Haga förverkligades hans projekt för Ekotemplet 1790 och 1805 stod Haga slott klart intill Gustav III:s paviljong.

Under åren 1794-1796 gjorde Gjörwell en längre studieresa utomlands, vilken bekostades av hertig Karl. Större delen av tiden spenderades i Italien och besökte de olika antika lämningar som var förebilder för samtidens arkitekter och konstnärer. Efter sin hemkomst anställdes han som vice stadsarkitekt i Stockholm under Eric Palmstedt och mellan åren 1804-1837 var han stadsarkitekt i staden.

2311

2017-06-07