Urnor med lock Frankrike 1800-talets andra hälft

Klubbat för:

Osåld

70 000-80 000 SEK

URNOR med LOCK, ett par, Frankrike, Napoleon III, matterad och polerad förgylld brons och vit marmor, fyrkantig bas med pärlstav, balusterformad urna med kannelerad bas, hänklar i form av vädurshuvuden med draperifestonger, mynningen med pärlstav, locket krönt av flamma, höjd 42,5 cm, spår av el, smärre sprickor, en fot med lagning, monteringar delvis omförgyllda

1170

2016-06-07