Urnor Directoire Claude Galles art

Klubbat för:

Osåld

30 000-40 000 SEK

URNOR, ett par, Directoire, Frankrike, Claude Galles art, parställda, delvis brännförgylld och patinerad brons, bas av rouge griotte marmor, amforaformad vas med reliefdekor av Bacchus och Ceres, bladhölstrad mynning, uppsvängda hänklar med volutformade avslut, anfanger av faunmaskaroner och palmetter, höjd 34 cm, slitage, smärre nagg, retuscher, delvis omförgyllda
LITTERATUR:
Christie's, The Opulent Eye - 500 Years: Decorative Arts Europe, London 15 mars 2012, Sale 8048, lot 11 jämför snarlika urnor tillskrivna Claude Galle

1081

2016-06-07