Tennfat 1600-talets andra hälft

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

FAT, barock, 1600-talets andra hälft, fyrstämplat, Stockholms stadsstämplar, oidentifierade mästarstämplar AW möjligen avseende Adam Weigang (tenngjutare i Stockholm 1661-1677/92), platt med flack bräddbård och konturerad kant, diameter 60,5 cm, vikt 7000 g, slitage

1142

2016-06-07