Spegellampett i rokoko tillskriven Göbel

Klubbat för:

20000 SEK

20 000-25 000 SEK

EHRHART GÖBEL (spegelfabrikör i Stockholm 1744-1764) tillskriven, spegellampett, stockholmsarbete i rokoko, för två ljus, dekor i papier maché och pastellage, förgylld, uppsvängt krön med dekor av rocailler och voluter, ramen med växtornamentik, ljusarmar i mässing, fasettslipat silverfolierat glas, 76 x 47 cm

PROVENIENS:
Ur Gustaf och Herman Lindbergs samling

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren, Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 140ff jämför speglar av Ehrhart Göbel

1104

2016-06-07