Sengustavianska salsstolar

Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar
Sengustavianska salsstolar

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

SALSSTOLAR, 10 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, varav fyra signerade MLB (Melchior Lundberg d.ä. stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), träskuren dekor, uppsvängd rygg med dekor korslagda blomsterkvistar, genombruten kopplad ryggbricka med blomsterhänge, svängda konturerade sarger, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, H-kryss, bemålade, smärre lagningar, en senare framsarg, enstaka med individuella drag

LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 126ff jämför snarlika stolar

1075

2016-06-07