Sengustaviansk spegel tillskriven Pehr Ljung

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

PEHR LJUNG (ornamentbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788) tillskriven, spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, sannolikt originalförgyllning i polerat guld och slagmetall samt grönpatinerad dekor, krönet med kymation och äggstav, fält med palmetter och växtornamentik, fleuronger, ramen med blad- och astragalstav, kvicksilverfolierat glas, 163 x 95 cm, retuscher, smärre dekorskador och lagningar

LITTERATUR:
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 148 jämför skurna dekorer, utförda av Pehr Ljung 1791, på serveringsbord i matsalen på Gustav III:s paviljong på Haga, sidan 238f & 241 jämför bildhuggeri av Pehr Ljung på dörröverstycken i Haga slott
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2015, nr 1062 jämför snarlik spegel tillskriven Pehr Ljung

Spegeln tillhör troligen Pehr Ljungs senare arbeten, omkring 1805, då inredningen av det nya Haga slott genomfördes, vilket blev ett av Ljungs sista uppdrag. De dekorativa inslagen är begränsade och formspråket stramt, likheten med Ljungs överstycken på Haga slott är slående i jämförelse med spegelns palmetter och skurna ornamentik. Ljungs klassiska dekorer återfinns i de välkända serveringsborden, tillverkade 1791, i matsalen på Gustav III:s paviljong.

1047

2016-06-07