Sengustaviansk soffa tillskriven Ephraim Ståhl

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskriven, soffa, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, armlän och sarger med bladstav, dekor av lejonmaskaroner och karyatidansikten, sidorna med kymation, palmetter och stjärnor, bladhölstrade kannelerade ben, framtagen originalfärg i pärlgrått, längd 234 cm, slitage, smärre lagningar och retuscher, obetydlig komplettering

LITTERATUR:
Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, sidan 183 jämför dekorelement på soffa och armlänstolar utförda av Ephraim Ståhl på Rosersbergs slott
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 259f jämför snarlika soffor av Ephraim Ståhl

1052

2016-06-07