Secrétaire à abbatant sengustaviansk

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

SECRETAIRE A ABBATANT, högklassigt sengustavianskt arbete av stockholmskvalité, Gottlieb Iwerssons krets, fanerad med mahogny, brännförgyllda och mörkpatinerade beslag av brons, skiva av blybergsporfyr från Elfdahls Porphyrverk märkt med måttangivelse i tum 47 19, utskjutande krön, fronten med dragringar i form av lejonmaskaroner, beslag av merkuriusmaskaroner, romber och nyckelskyltar med palmetter, hörnpilastrar, lådinredning bakom klaff, spegelfack med bakomliggande lönnlådor, avslutande skulpterade och förgyllda tassfötter, kortsidor med bärhandtag, blindträ med påtecknade anvisningar såsom Ofvanbladet, baksidan och lådor med fyllningar, nycklar medföljer, höjd 135,5, 123 x 51 cm, slitage, smärre lagningar och kompletteringar, fyllda torrsprickor

LITTERATUR:
Ernst Fischer: Svenska möbler i bild, Stockholm 1938, jämför skrivbyrå av Iwersson 1797 sidan 210
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, jämför mästarstycke utfört 1799 av Hans Wahlström sidan 111
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför Joseph Höckerts mästarstycke 1798 sidan 191
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2009, jämför nr 1521, skrivbyrå etikettsignerad Gottlieb Iwersson med skurna tassfötter

Efter Georg Haupts död 1784 utnämndes Gottlieb Iwersson till slottssnickare, utöver detta ämbete så kom hans verkstad att dominera möbeltillverkningen under 1700-talets slut. Ny forskning har visat att flera av de magnifika sekretärer som etikettsignerats av Iwersson i själva verket är mästarstycken av nyblivna mästare som köpts in och sålts vidare under eget namn. Inför Gustav IV Adolfs bröllop 1797, med Fredrika Dorothea Wilhelmina av Baden, inköptes ett stort antal skrivmöbler från Iwerssons verkstad som var mästarstycken.

Auktionens sekretär är tillverkad omkring år 1800 och utförd på ett sätt som i vissa avseenden avviker från det som förväntas av stockholmsmästarnas möbler. Blindträet i lådor är av tätvuxen furu istället för al, som vanligen är det mest förekommande träslaget. Den tekniska konstruktionen håller hög klass med kassettering i ryggstycket och fyllningar mellan lådorna, vilket återfinns på mer avancerade stockholmstillverkade möbler. Även dolda detaljer som låskistornas utförande håller en mycket hög kvalité. Flertalet av de i möbeln ingående delarna är uppmärkta på svenska, såsom blindträet under porfyrskivan, med påskrift Ofvanbladet. Tillverkaren är utan tvekan hemmahörande i det dåvarande Sverige.

Till det yttre finns släktskap med Gottlieb Iwersson och hans krets som tillhörde den unga generationen mästare i Stockholm. De karaktäristiska hörnpilastrarna återfinns i flera möbler och då främst mästarstycken av bland andra Joseph Höckert 1798 och Hans Wahlström 1799, båda gesäller hos Iwersson. De skulpterade tassfötterna är ett element som flera mästare använder omkring 1800, däribland hauptlärjungen Isac Löfgren och Daniel Sehfbom, den sistnämnde hade Iwersson som skådemästare vid arbetet med sitt mästarstycke. Möbelns beslag är av en ovanlig uppsättning med delvis mörkpatinerad brons samt dekorer som ofta förknippas med städer som S:t Petersburg. Några decennier senare dyker besläktade sekretärer upp i form av mästarstycken i Helsingfors, efter att Finland lämnat Sverige, exempelvis genom Israel Lindbloms mästarstycke 1820. De mästare som var verksamma eller sökte sig till Åbo stod under stark influens av stockholmsmästarnas möbler, vilket var en naturlig följd av att de lydde under huvudstadens ämbete. En teori är att sekretären tillverkats av en mästare i Åbo, som haft god kännedom om de mästarstycken som framställdes i Stockholm omkring 1800.

1065

2016-06-07