Salsstolar sengustavianska

Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska
Salsstolar sengustavianska

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

SALSSTOLAR, sex stycken, sengustavianska av stockholmskvalite, möjligen av Fredrik Ahlström (verksam omkring 1700-talets slut), träskuren dekor, uppsvängd rygg krönt av lagerkvistar, genombruten ryggbricka med kopplat spjällknippe omväxlande kannelyrer och fyllningar, dekor av hängande akantus, svängda sarger, hörnanfanger med pikering, avsmalnande ben med omväxlande halv och hel kannelering, H-kryss, framtagen originalfärg i pärlgrått, slitage
Synnerligen välbevarade stolar av hög kvalité

LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 126ff jämför liknande stolar

De engelskinfluerade salsstolarna har vackra drag och är utan tvekan av samma kvalité som stockholms stolmakare levererade. I stolarna har rokokons svängda sarger korsats med de gustavianska kannelerade raka benen och den sengustavianska epokens genombrutna ryggbricka influerad av Sheratons och Hepplewhites mönsterböcker. Hörnanfangerna avslöjar att stolarna inte har sitt ursprung i huvudstaden, dock finns anledning att misstänka en synnerligen initierad stolmakare i stockholmsregionens närhet. Ett namn som figurerar i sammanhanget är Fredrik Ahlström, som var gesäll hos Lars Söderholm 1790 och Johan Erik Höglander 1795, flera av hans sittmöbler har drag av Höglanders tillverkning. Ahlströms verksamhet är relativt okänd, förutom genom de stolar som är märkta med hans etikett FAS: Str., en tolkning av signaturen är att han var verksam i Strängnäs.

1039

2016-06-07